Vliv magnetického pole na prospívání rostlin: Mýtus nebo skutečnost?
Dokáže magnetické pole pozitivně ovlivnit prospívání rostlin?
Tato otázka se stala předmětem zvědavosti a diskusí lidí i vědců. Je tedy vliv magnetického pole na rostliny skutečný fenomén nebo jen mýtus?
Pozitivní vliv na lidský organismus v určitých případech již potvrzen byl a tak se z pozitivních zdravotních účinků magnetoterapie dnes už těší řada pacientů s různými zdravotními problémy. Prokázání pozitivního vlivu magnetického pole na prospívání rostlin je však stále předmětem různých experimentů.
Vědecký článek „Magnetic field regulates plant functions, growth and enhances tolerance against environmental stresses“ od autora Ramalingam Radhakrishnan, publikovaný v časopise Physiology and Molecular Biology of Plants představuje poznatky o vlivu magnetického pole na rostliny, které autor získal provedením studie.
Z výsledků studie Radhakrishananovi vyplynulo, že magnetické pole ovlivňuje několik aspektů rostlinného života, jako například růst kořenů, fotosyntézu a tvorbu antioxidantů. Výsledky studie rovněž naznačují, že magnetické pole má schopnost zvýšit toleranci rostlin vůči environmentálním stresům. To znamená, že rostliny vystavené magnetickému poli jsou schopny lépe zvládat nepříznivé podmínky jako jsou sucho, nízké teploty nebo nedostatek živin.
Toto téma však není jednoduché. Míru vlivu magnetického pole na prospívání rostlin může ovlivňovat několik faktorů. Pro podrobnější poznání tohoto fenoménu by proto bylo vhodné znát závěry více experimentů s různými podmínkami a postupy.
Udělejte si doma vlastní MAGNETICKÝ EXPERIMENT:
Je nutné čekat na výsledky dalších studií? Ne, není. Pokud jste zvědaví, jestli by se vaší rostlince dařilo lépe, pokud by na ni působilo magnetické pole, můžete si udělat vlastní experiment u vás doma.
Co budete potřebovat?
- Dvě identické rostliny: Vyberte si dvě rostliny stejného druhu a velikosti. Nejlepší jsou mladé rostlinky, které teprve začínají růst.
- Dva květináče: Použijte dva identické květináče (stejný tvar, velikost i materiál).
- Feritové magnety: Jelikož feritové magnety dobře odolávají vodě, jsou pro tento účel vhodnější než neodymové. Tvar a velikost zvolte podle uvážení. Experimentujte i s jejich počtem či polohou. Můžete zkusit například kvádry 30x20x10 mm z naší nabídky, nebo mladou rostlinku zasaďte do středu feritového prstenu. Nezapomínejte přitom prosím na bezpečnost a správnou manipulaci se silnými magnety.
Postup je jednoduchý:
Zasaďte obě rostlinky do květináčů za použití stejného typu a množství země. Rostlinky zalévejte ve stejných intervalech a identickým množstvím vody.
Nezapomeňte do země jednoho z květináčů umístit magnety, které kolem rostliny vytvoří magnetické pole. Myslete na to, že nejsilnější magnetické pole je v těsné blízkosti magnetu. Pokud tedy magnet umístíte na okraj květináče, na rostlinku bude působit jen slabé nebo žádné magnetické pole. Pokud magnet umístíte do těsné blízkosti rostlinky, magnetické pole působící na rostlinku bude naopak největší.
Pozorujte jak se rostlinkám daří v průběhu času a v pravidelných intervalech si zaznačte výsledky. Pokud si všimnete rozdílů, budeme rádi, pokud se o ně s námi podělíte.
Na závěr ukázka toho, jak se daří našim rostlinkám na firmě v místnostech, kde připravujeme magnety k odeslání i vaší objednávky :). Obecně jsou všechny květiny u nás velmi spokojené, krásně kvetou a rychle rostou. Tento mandarinkovník nás takto krásně překvapil v lednu. Je pravdou, že přímo v květináči magnety neměl. Zůstává proto otázkou, zda mu k dobré kondici pomohlo naše „magnetické prostředí“, nebo se jen těší dobré týmové atmosféře, kterou si v práci s kolegy společně vytváříme :).