Magnety pro magnet fishing

Pokud jste dobrodružné povahy a líbí se vám kombinace historie, zábavy a objevování pokladů, jste na správném místě. Objevte nečekané nálezy na dně českých řek a jezer: mince, mobily, trezory, nástroje, klíče či historické předměty.

Magnet fishing je hledání železných předmětů ve vodě pomocí magnetu na laně. Mnoho předmětů leží v jezerech, řekách, studnách nebo potocích stovky let.

Magnet s okem pro magnet fishing jednoduše přivážete k lanu a hodíte do vody. Pak už jen vytáhnete na břeh jakýkoli kov, který se vám podaří ulovit.
Užijete si zábavu, pobavíte se a zažijete dobrodružství. Nikdy nevíte, co se na magnetu zachytí.

Magnet fishing zvládne každý. Ten, kdo hledá poklady pod vodou, je magnet fisher – po česky magnetický rybář. To, co vytáhnete z vody, je nález nebo úlovek. Magnet se nazývá fishing magnet nebo lovecký magnet.

Povinná výbava, bez které to nepůjde:

 1. magnet
 2. lano

Nepovinná výbava je:

 1. Ochranné rukavice. Abyste si ruce neporanili na ostrých předmětech.
 2. Kbelík / krabice / pytel. Abyste měli vytažené věci kam dát a odnést domů nebo do sběrného kontejneru. Nechat na břehu plno šrotu nevypadá nejlépe. Odpovědní hledači pokladů po sobě zanechávají nejen čistou řeku, ale také břeh.
 3. Látka, do které si můžete otřít ruce a magnet. Prodloužíte tím životnost magnetu.
 4. Kužel proti zaseknutí. Kužel chrání magnet před zaseknutím o kameny na dně řeky a zlepšuje viditelnost magnetu pod vodou.
 5. Ocelový hák. Těžší nálezy jako kolo, motorka nebo lavička nevytáhnete magnetem. Pomozte si hákem na laně.

1. Jedinečný zážitek: Magnet fishing je jedinečná aktivita, která vám poskytne možnost objevit nové věci a zažít dobrodružství. Když házíte magnet do vody, jste v očekávání a nevíte, co vytáhnete na povrch. Každý nalezený předmět je překvapením a příležitostí k odhalení něčeho nového a zajímavého.

2. Aktivní životní styl: Magnet fishing je fyzická aktivita, která vás pobaví a zároveň vám umožní být v pohybu. Čas strávený házením magnetu a tažením za lano zlepšují svalovou sílu, koordinaci a celkovou kondici. Je to skvělý způsob, jak se dostat ven, pohybovat se a dělat něco užitečného i pro své tělo.

3. Společenská aktivita: Magnet fishing je ideální společenský koníček, který si můžete vychutnávat s rodinou nebo kamarády. Společné objevování a sdílení zážitků posiluje přátelství. Můžete si vyměňovat příběhy o objevech, podělit se o zajímavosti a vytvořit komunitu se stejnými zájmy. Své úlovky a zážitky z lovení můžete sdílet například i ve FB skupině Magnet Fishing Česká republika.

4. Příroda: Kromě vzrušení a historie je magnet fishing i skvělou příležitostí ke kontaktu s přírodou v blízkosti vodních ploch. Můžete se vydat na nádherná místa v blízkosti řek, jezer či přehrad.

5. Dotek s historií: Magnet fishing vám umožní poodhalit historii a kulturu měst. Objevujete staré mince, nástroje, zbraně z období válek a další předměty, které mohou mít historickou hodnotu. Tato aktivita vám poskytuje příležitost poznat minulost a rozšířit své znalosti o regionu.

Objednávky přijaté do pondělí 12:00 doručíme v úterí 18.6.

Dopravní značky, skútry, kola, trezory, závitové tyče, mince, rybářské vybavení, hřebíky, víčky od piva, koloběžky, zbraně a munici, mobily, nože a mačety, rybářské židle, klíče, lopatu, mikroskop, dalekohled, sošky, žebřík, pokladnu, audiokazety (mají v sobě železnou součástku)…

Jednoduše cokoli, co je pod hladinou a obsahuje železo, nikl nebo kobalt (jediné tři magnetické kovy). Zlato bohužel k magnetům přitahováno není.

Se svými úlovky se můžete pochlubit například na Facebooku ve skupině Magnet fishing Česká republika.

V ČR ani na Slovensku neexistuje zákon, který by zakazoval používání magnetu. Je ovšem potřeba brát zřetel na skutečnost, co najdete a jak s nálezem naložíte. Může totiž jít o „zatajení věci“ nebo dokonce o „nedovolené ozbrojování“.

Legislativa v kostce
 • Je možno volně hledat všude, kromě archeologických nalezišť a chráněných území.
 • Použití detekčních zařízení – detektorů kovu – není zakázáno.
 • Najdete‑li archeologický nález, jste povinni nahlásit jej nejpozději následující den.
 • Nálezné v případě nálezu z drahých kovů odpovídá hodnotě materiálu. V ostatních případech činí nálezné 10 % historické hodnoty, která může být podstatně vyšší, než hodnota tržní.
 • Při nálezu zbraně, nábojnice nebo granátu okamžitě volejte policii, jinak se stáváte pachatelem trestného činu nedovoleného ozbrojování.

Pro více informací o konkrétních zákonech, týkajících se magnet fishingu a místech, kde nelovit, naleznete v článku: Je magnet fishing v České republice legální?

Čím silnější magnet máte, tím více nálezů naleznete. Silnější magnety dokáží přitáhnout i vzdálenější předměty a vytáhnete jimi i těžší nálezy.

 • Magnet 94 kg je vhodný pro děti, pro dospělé doporučujeme silnější magnety.
 • Nejprodávanější je magnet 290 kg a oboustranný magnet 310 kg. Je to kompromis mezi silou a cenou.
 • Oboustranný magnet 500 kg je nejkvalitnější magnet vhodný pro hledání ze břehu i z mostu.
 • Oboustranný magnet 1100 kg je nejsilnější a nejlepší magnet pro hledání z mostu. Jeho nevýhodou je, že má 4 kg a nedá se daleko dohodit. Pro hledání ze břehu je proto lepší oboustranný magnet 500 kg.

Slabší magnety (94 kg, 162 kg) můžete zvolit, chcete-li levnější alternativu. I s nimi máte šanci objevit zajímavý nález. Např. lovec Lucián Blažek našel dva trezory s magnetem o síle 130 kg.

S menším magnetem 94 kg se také podařilo ulovit BMX kolo.

Naši nabídku magnetů si můžete prohlédnout v kategorii magnety pro magnet fishing.

Počet kilogramů u magnetů (94 kg, 162 kg, 290 kg, 310 kg, 500 kg, 530 kg nebo 1100 kg) označují odtrhovou sílu magnetu. To znamená největší váhu předmětů, jakou magnet ještě unese.

Čísla působí vysoko, ale jsou měřena za ideálních podmínek. U magnet fishingu jsou nálezy často rezavé a dotýkají se jen malé části magnetu. Pod vodou jsou také kořeny, kameny a jiné překážky, kvůli nimž se může nález z magnetu odepnout. Proto musí mít magnet mnohem větší sílu než je hmotnost vytahovaných předmětů.

Naše lana jsou speciálně navržena pro magnet fishing. Jsou lehké, voděodolné, nepružné a pevné. Pokud magnet budete táhnout pouze rukama, naše lano o tloušťce 5 mm bude stačit i k nejsilnějším magnetům. Není v lidských silách ho roztrhnout. Pokud se magnet zasekne o překážku a budete jej chtít táhnout autem, silnější 7 mm lano je vhodnější. Lano by mělo být nepružné, dostatečně dlouhé a lehké.

Dospělý člověk magnet dohodí i do dálky 25 metrů, doporučujeme proto 30 metrové lano. Pro děti je vhodné 15 metrové lano.

Lano pro magnet fishing musí být nepružné. Některá pružná lana mají při délce 30 metrů roztažnost až 3 metry. Pokud se lano natahuje, je obtížné kontrolovat pohyb magnetu pod vodou. S pružným lanem se také velmi obtížně vytahují větší předměty, neboť místo tahání nálezu pouze natahujete lano.

Obyčejný paracord vyrobený z nylonu nedoporučujeme, neboť je pružný. Další nevýhoda paracordu je, že má tloušťku pouhých 4 milimetry a zařezává se do ruky. Doporučujeme lana tlusté 5-6 milimetrů.

Horolezecké lano také není vhodné, neboť je příliš tlusté (8 a více milimetrů) a proto i těžké. Těžké lano se nedá daleko dohodit.

Mnohé jiné druhy lan nemají dostatečnou pevnost a snadno se přetrhnou.

Všechna naše lana jsou lehká a nepružná. Navrhli a dali jsme je vyrobit speciálně pro magnet fishing na základě zkušeností mnoha lovců. Váží 4krát méně než horolezecká lana, proto se snáze házejí a táhnou z vody.

Dobrý uzel je důležitý. Pokud se uzel rozmotá, můžete přijít o magnet. Vyvarujte se také nevhodným uzlům – některé dokážou snížit pevnost lana až o 50 %. Pozor i na nenápadné uzly uprostřed lana. Jsou naprosto zbytečné a také pevnost lana snižují.

S videem níže se naučíte vázat oblíbený jednoduchý uzel.

Následující uzel je složitější, ale pro magnet fishing nejvhodnější. Je pevnější a minimalizuje riziko zaseknutí lana o větve.

Používáte-li kužel proti zaseknutí magnetu, nejprve jej navlečte na lano a teprve potom začněte vázat uzel.

Ve vzdálených a opuštěných oblastech toho moc nenajdete. Třeba chodit tam, kde chodí hodně lidí. Hledat je třeba spíše v hluboké vodě, případně i v mělké vodě, není-li průhledná.

Doporučujeme hlavně tyto oblasti:

městské mosty, místa s přístupem pro auta, turistické stezky, jezera, kde chodí mnoho lidí, rybníky.

V rybářských oblastech objevíte zejména rybářskou výstroj. V turistických destinacích naleznete mnoho mobilů a foťáků. Historická místa mohou obsahovat méně artefaktů, ale mohou být kvalitnější. Studny mohou také skrývat nečekané poklady.

Magnet fishing je relativně bezpečná aktivita, dáte-li si pozor na několik věcí.

Může se stát, že při náhlém připnutí magnetu o velký železný předmět jako zárubeň, radiátor nebo dveře auta vám zůstane ruka zaseklá mezi magnetem a kovovým předmětem. Stát se to může hlavně doma, poblíž aut a na železných mostech. V přírodě je toto riziko nízké.

Při manipulaci s magnety v blízkosti velkých železných předmětů zvyšte pozornost. Doma magnet uložte na bezpečné místo. Dětem jej doma do rukou raději nedávejte, nebo pokud, tak jen pod nepřetržitým dohledem a v dostatečné vzdálenosti od radiátorů, zárubní a ostrých kovových předmětů.

Při lovení doporučujeme nosit rukavice, abyste se při odebírání ostrého předmětu z magnetu nepořezali.

Pokud vytáhnete minu nebo granát, nepokoušejte se ho z magnetu sundat. Neznáme žádný případ, kdy by výbušnina při magnet fishingu explodovala a někdo zůstal zraněn. Není však nutné toto riziko podceňovat.

Pokud najdete výbušninu, v žádném případě s takovým úlovkem nemanipulujte! Vzdalte se alespoň 20 metrů, zavolejte 158 a zůstaňte na místě až do příjezdu policie.

Další oblíbené kategorie: