Jak se zbavit vodního kamene

Vodní kámen, nepříjemná součást našich domácností. Ale nevyhneme se mu. Nejčastěji se s ním setkáme v koupelně či v kuchyni a na návštěvu nepůsobí velmi esteticky. Pokud se u vás boj s vodním kamenem a tvrdou vodou pravidelně opakuje, tento článek stojí za přečtení.

kohoutek s vodním kamenem

Proč se tvoří vodní kámen?

Vodní kámen způsobuje tvrdá voda, přesněji uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý, které jsou v tvrdé vodě rozpuštěné. Při vysoké teplotě (např. v rychlovarné konvici) se tyto sloučeniny vysrážejí na povrchu nádoby jako vodní kámen. Je to nerozpustná usazenina uhličitanu vápenatého a uhličitanu hořečnatého, někdy bílé, jindy nažloutlé barvy. Najít ho není těžké, vyskytuje se nejčastěji na vodovodních bateriích, pračkách, obkladech a pod…

Jaké problémy způsobuje tvrdá voda?

Největší riziko představuje vodní kámen pro vodovodní potrubí a elektrické spotřebiče pracující na bázi ohřívání vody:

 • Pokud se vodní kámen usadí z vnitřní strany na potrubí, zhorší cirkulaci vody a sníží výkonnost topných zařízení. Náklady na vytápění se tím výrazně zvyšují. Vodní kámen může dokonce i ucpat potrubí a zcela znemožnit proudění vody.
 • Nánosy vodního kamene mohou poškodit elektrické spotřebiče, nejčastěji pračky. Výrobci v takových případech často odmítají přijmout reklamaci.
 • Vodní kámen také může způsobit estetickou škodu: zničit lesk na vodovodních bateriích nebo sprchovém koutu, vaně, WC…
 • Tvrdá voda může mít nežádoucí účinky i předtím, než se z ní vytvoří vodní kámen. Snižuje totiž účinnost saponátů a aviváží, čímž zvyšuje jejich spotřebu. Prádlo někdy zůstane nedokonale oprané nebo tvrdé. Tvrdá voda se dá poznat i podle toho, že mýdlo na rukou méně pění a trvá déle, než ho smyjete.
vodní kámen v potrubí
Vodní kámen usazený na vnitřní straně potrubí

Je vodní kámen škodlivý pro zdraví?

Vodní kámen není škodlivý lidskému tělu. Malé množství vodního kamene v konvici či v jiném spotřebiči, ze kterého pijeme vodu, resp. kávu nemá zdravotně škodlivé účinky na náš organismus. Což však neplatí pro pleť a vlasy. Tvrdá voda pro ně není prospěšná, protože způsobuje jejich dehydrataci.

Jak odstranit vodní kámen – ocet a citron

Existuje velké množství komerčních produktů na policích v obchodech, které zaručují 100% účinky v odstranění vodního kamene. Nicméně, 100 % v reálném světě neexistuje. Proto se někdy vyplatí dát na ověřené staré „babské“ rady. Jednou z nich (určitě jste už o ní slyšeli) je kyselina citronová a ocet. Představa vůně je nic moc při takové kombinaci, ale mnoho lidí slibuje příznivé účinky proti vodnímu kameni.

Kyselina citronová:

 1. Nalijte trochu vody do konvice a přidejte kyselinu citrónovou (nebo klidně i šťávu z citronu)
 2. Vodu v konvici protřepejte a nechte hodinu působit
 3. Vypláchněte a podle potřeby opakujte

Ocet:

 1. Do konvice nalijte vodu a ocet v poměru 1: 1
 2. Vodu v konvici zahřejte, ale dejte pozor, aby se tekutina nedostala do bodu varu
 3. Nechte působit 2-3 hodiny. Vodní kámen se zatím postupně rozpustí.
 4. Konvici nakonec vypláchněte a podle potřeby opět opakujte.

Jak zabránit tvorbě vodního kamene

Chemický změkčovač vody

chemické změkčovače vody
Chemické změkčovače vody

Nejefektivnější způsob, jak zabránit tvorbě vodního kamene, jsou změkčovače vody. Fungují na bázi filtrování tvrdé vody, ze které se odstraňuje vápník a hořčík. Jde o chemickou filtraci, proto je potřeba do změkčovače pravidelně přidávat tabletovou sůl. Při této variantě musíte počítat s větší cennou změkčovače a spotřebou elektrické energie. Ceny chemických změkčovačů se pohybují od 400 do 2000 eur. Potřebné jsou také pravidelné servisy zařízení, které by daná firma měla zajistit. Další nevýhodou je i zábor místa. Změkčovači vody musíte vyhradit místo na jeho uložení s přívodem na vodu.

S chemicky změkčenou vodou se nedoporučuje zalévat květiny. Chemické změkčovače odstraňují z vody vápník a nahrazují ho sodíkem. Mnoho rostlin nedokáže přijmout vysoké množství sodíku, což nakonec vede k jejich vyschnutí.

Magnetický změkčovač vody

magnetický změkčovač na potrubí s tvrdou vodou
Magnetický změkčovač vody na potrubí

Druhý typ změkčovačů vody jsou magnetické změkčovače. Jde o dvojici silných magnetů, které se umístí na opačné strany potrubí. Když voda proteče přes magnetické pole, začnou se v ní tvořit malé krystaly uhličitanu vápenatého, které jsou odplavovány spolu s proudem vody. Když je voda takto zmagnetizovaná, netvoří se v ní vodní kámen. Po čase se dokonce začnou rozpouštět i existující nánosy vodního kamene.

Magnetické změkčovače vody jsou výrazně levnější než chemické, jejich cena se pohybuje již od 35 eur. Výhodou je jejich malý rozměr a snadná instalace na vodovodní potrubí, což si nevyžaduje žádného zkušeného pracovníka. Magnet jednoduše přiložíte k potrubí a přišroubujete.

Narozdíl od chemických změkčovačů, s magnetickou úpravou vody nejsou spojeny žádné provozní náklady (netřeba měnit náplně jako u chemických změkčovadlech, nulová elektrická spotřeba). Magnety nepřicházejí do kontaktu s vodou a nehrozí proto hygienické riziko.

Magnety na úpravu tvrdé vody můžete zakoupit i u nás na SilneMagnety.cz:

Nevýhodou magnetických změkčovačů je, že jejich účinnost nelze zaručit, protože záleží na přesném složení vody, která je v různých částech Slovenska odlišná. Proto našim zákazníkům umožňujeme změkčovač do šesti měsíců vrátit, pokud jim nepřinese výsledky.

Pokud máte obavy, že vám magnetická úprava vody nepomůže, doporučujeme to vyzkoušet, protože nic neriskujete. Objednejte si vhodný změkčovač z našeho e-shopu a pokud po několika měsících nezaznamenáte změny ve vaší vodě, vrátíme vám peníze. Změkčovač nám do 6 měsíců vrací přibližně 5 % zákazníků, z čehož usuzujeme, že většina zákazníků je s výsledky spokojena.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného změkčovače, zavolejte nám na +421 940 640 600 nebo napište na obchod@silnemagnety.cz

Podobné příspěvky