Magnetická kalkulačka

Vypočtěte sílu neodymového magnetu z údajů o jeho tvaru, rozměrech a materiálu:

mm
mm
(?)

Co znamenají čísla N35-N55 uvedená u magnetů?

Písmeno N znamená, že je to neodymový magnet, číslo 35 až 55 představuje takzvaný „maximální energetický produkt“. To je číslo, které vyjadřuje, jak moc se dá materiál zmagnetizovat v jednotkách MGOe. Například maximální energetický produkt materiálu N40 je 40 MGOe. Čím vyšší číslo, tím silnější magnet. Síla magnetu je přibližně přímo úměrná tomuto číslu, tedy N55 je téměř o 60 % silnější než N35. Většina našich magnetů je N38 až N45, jelikož v tomto rozmezí mají magnety nejlepší poměr síla / cena. Materiál N48 a vyšší je vhodný pro účely, kde je potřebný extra silný magnet, který však musí být co nejmenší / nejlehčí, kvůli omezenému prostoru, například v elektronice.

Jak funguje výpočet síly?

Odtrhová síla se dá vypočítat z hustoty magnetického toku na povrchu magnetu. Tyto teoretické výpočty se však často neshodují s experimentálními daty. Naše kalkulačka vychází z mnoha měření velkého počtu magnetů různých rozměrů. Síla ostatních magnetů je následně počítána interpolací mezi již známými odměřenými magnety.

Uváděné magnetické pole je hustota magnetického toku na povrchu magnetu uprostřed stěny, na které jsou póly. Ta je poměrně spolehlivě počítána lety ověřenými vzorci pro výpočet intenzity magnetického pole v okolí magnetu.

Kalkulačka je určena pro výpočet síly standardních neodymových magnetů. Magnety s ocelovým cylindrem jako například naše magnety pro lovce pokladů nebo magnetické úchyty s dírou pro šroub mívají na povrchu větší sílu než běžné válce bez ocelového cylindru.

Udrží magnet se silou 50 kg předmět s hmotností 50 kg?

Při ideálních podmínkách ano, reálně je však třeba počítat s velkou rezervou. Síla se může zmenšit, pokud předmět není z čisté oceli, je na něm vrstva jiného materiálu (například barvy), má nerovnoměrný/zakřivený povrch, magnet je tažen pod úhlem k ploše dotyku (ne přesně ve směru magnetizace), povrch předmětu je částečně zrezivělý nebo tloušťka oceli není dostatečná.

Doporučujeme zvolit magnety s větší odtrhovou silou a před koupí většího množství magnety nejprve odzkoušet pod těžšími podmínkami.

Pokud potřebujete poradit s výběrem, kontaktujte nás na obchod@silnemagnety.cz nebo 0940 640 600. Na míru dokážeme vyrobit magnety jakýchkoli rozměrů, které se dají zadat do naší kalkulačky.


Další články

Podobné příspěvky