Zajímavosti o magnetech, které jste asi ještě neslyšeli

Magnety mají vždy dva póly

Jak je známo již z hodin fyziky, magnet má vždy dva póly – severní a jižní. Co se však stane, pokud magnet rozpůlíme nebo rozsekneme na polovinu? Obě poloviny budou mít vlastní jižní a severní pól.

Farmáři dávají kravám sníst magnet

Farmáři dávají kravám sníst magnet. Jde o techniku, kterou využívají dlouhá léta. Kráva totiž někdy sní hřebík či kus kovového oplocení. Aby zamezili zničení jejích orgánů, dávají kravám spolknout malý magnet. Sice zůstane žaludku už navždy, ale ochrání je před smrtícími účinky snědených kovových předmětů.

Některá zvířata mají vlastní kompas

Přemýšleli jste se už někdy nad tím, jak se vlaštovky dostanou do teplých zemí? Samozřejmě, letí nejkratší vzdušnou cestou. Ale, co je vede daným směrem? Že by jakýsi instinkt? Vědci přinesli dvě možné teorie.

První teorie hovoří o proteinu kryptochrom, který se nachází v ptačím oku. Díky kryptochromu ptáci dokáží vidět magnetické pole země. Tento protein se vyskytuje i u hmyzu a dalších zvířat. Dokonce byl objeven i u lidí. Vědci se proto snaží zjistit, zda je člověk citlivý na rozpoznání magnetických polí. Zatím se však výsledky nepotvrdily.

Druhá teorie hovoří o magnetorecepci, tedy schopnosti pohybovat se v magnetickém poli Země. U některých zvířat byla magnetorecepce objevena. Patří mezi ně mořské želvy, raci, ryby apod. Dokáží vycítit a řídit se směrem zemského magnetického pole, přičemž jejich vlastní tělo představuje kompas.

zvířata a orientace

Magnetické hory

Na světě existuje velké množství magnetických hor, kde jsou auta nebo i jiné předměty taženy v opačném směru než určuje gravitace, čili do kopce. Takové cesty s gravitační odchylkou se staly velmi oblíbenými. Na internetu je mnoho videí nadšenců testujících sílu magnetických hor. Nicméně, pravda je taková, že jde o optický klam. Naše hlava si jako horizont zvolí kopec, ze kterého vede cesta dolů. Proto se zdá, že auto nebo jiný předmět je tažen proti gravitaci.

iluze
Zdroj: youtube.com

Pokud se však podíváme z úhlu skutečného horizontu, zjistíme, že auto jede ve skutečnosti směrem dolů v zákoně gravitace. A magnetické hory jsou jen očním klamem.

iluze
Zdroj : youtube.com

Pro představu, jak působí síla magnetických hor:

Autor titulní fotografie: Dan-Cristian Pădureț on Unsplash

Podobné příspěvky