Odkud zdarma získat silné magnety

Neodymové a jiné druhy magnetů najdete v mnoha elektronických zařízeních v domácnosti. Můžete takto téměř zdarma získat silné magnety na experimenty nebo jiné účely.

Pevný disk

Pokud máte starý HDD, můžete z něj vybrat dva velmi silné neodymové magnety ve tvaru oblouku. Hard disky bývají zdrojem nejsilnějších magnetů, které v domácnosti najdete. Bývají přibližně 5 cm dlouhé a mohou mít odtrhovou sílu až 7kg.

Video vytvořil český YouTuber DiodeGoneWild.

CD/DVD mechanika

V CD nebo DVD mechanice najdete o něco menší magnety ve tvaru kvádru.

Video vytvořil YouTuber DiodeGoneWild.

Reproduktory

Čím větší reproduktor, tím větší magnet. V novějších reproduktorech najdete většinou neodymové, v starších spíše AlNiCo magnety. Ty jsou oproti neodymovým něco slabší, ale zato bývají větší.

Video vytvořil YouTuber Make Build Modify.

Sluchátka

Opět, čím větší sluchátka, tím větší magnety. V sluchátkách najdete téměř vždy jen neodymové magnety, protože je v nich omezený prostor a neodymy mají největší poměr síla/objem.

Větší sluchátka:

Video vytvořil YouTuber Twoman twocan.

Menší sluchátka:

Video vytvořil YouTuber Ben Nen.

Mikrovlnná trouba

Jsou v ní feritové (nejslabší), ale velmi velké magnety:

Video vytvořil YouTuber Phil Crockett.

Pár rad na závěr

Když je budete ze zařízení vybírat, dejte si pozor, aby se k sobě neodymové magnety nepřitáhly ve velké rychlosti. Jsou křehké a při srážkách se mohou zlomit.

Magnety neumisťujte blízko kreditních karet. Také mohou poškodit některé druhy hodinek, sluchátka, reproduktory a další elektronická zařízení.

Pokud máte implantovaný kardiostimulátor, manipulaci s magnety se raději vyhněte. Více v článku Magnety a kardiostimulátor.

A samozřejmě, nenechte si dát ránu elektrickým proudem. To platí hlavně při rozebírání mikrovlnek, reproduktorů a jiných větších zařízení.

Podobné příspěvky