Neodymové magnety a lepicí pistole?

Na lepení neodymových magnetů lze použít lepicí pistoli, ale není to nejlepší způsob. protože vysoká teplota může způsobit ztrátu síly magnetu.

Jak funguje lepicí pistole?

magnety a tavná pistole

Lepicí pistole se zahřívá až nad 100 °C. Lepidlo ve formě tuhé tyčinky se při tak vysoké teplotě rozpustí po vložení do pistole. Následně už jen stáčením regulujeme proudění tekutého, ale velmi horkého lepidla.

Při manipulaci s horkým lepidlem si dávejte velký pozor. Při kontaktu s pokožkou může způsobit popáleniny!

Neodymové magnety a horké lepidlo

Většina lepidel používaných v tavících pistolích drží na neodymových magnetech dobře. Nevýhodou je, že neodymové magnety při vysokých teplotách ztrácejí část své síly. Lepidlo z tavicí pistole se obvykle rozpouští při teplotách okolo 120 °C. Většina neodymových magnetů začte nenávratně ztrácet sílu při zahřátí nad 80 °C. Neznamená to však, že tavící pistoli na lepení magnetů nelze použít, protože:

 • Magnety při zahřátí na 120 °C ztratí pouze část své síly. Aby magnet ztratil 100 % síly, museli byste ho ohřát až na 300 °C (této teplotě se říká Curieova teplota).
 • Magnety, které mají velkou tloušťku ve srovnání s podstavou, mívají vyšší teplotní odolnost. Například neodymový magnet válec 10 × 10 mm N38 začíná trvalo ztrácet sílu až při teplotě 140 °C, i když u neodymových magnetů se obecně uvádí hodnota 80 °C.
 • Existují speciální druhy neodymových magnetů, které mají zvýšenou teplotní odolnost. U některých z nich nedojde k žádné ztrátě síly při zahřátí na 120 °C. V našem e-shopu najdete tyto magnety v kategorii magnety s vysokou teplotní odolností.

Více informací o vlivu vysoké teploty na sílu magnetů najdete v článku Vysoké a nízké teploty.

Lepicí pistoli tedy na lepení neodymových magnetů použít můžete, ale hrozí, že magnet ztratí část své síly.

Čím lepit neodymové magnety?

Můžete si vybrat z těchto možností:

Lepidlo na magnety

Na lepení magnetů doporučujeme lepidlo UHU Max Repair nebo UHU plus endfest:

Chcete-li maximalizovat pevnost lepidla, máme pro vás několik rad:

 • Povrch magnetu a lepeného povrchu důkladně vyčistěte od mastnoty.  Tento krok je ze všech nejdůležitější. Stačí jeden dotyk mastným prstem a pevnost spoje se výrazně sníží. Mastnotu můžete odstranit isopropylalkoholem nebo acetonem a kusem látky. Povrch by měl být před lepením suchý.
 • Zdrsněte oba povrchy.  Povrch magnetu můžete zdrsnit brusným papírem nebo v něm udělat rýhy hřebíkem.
 • Magnety zafixujte.  Zatímco lepidlo schne, magnet by měl být tlačen směrem k lepenému povrchu. Toho můžete dosáhnout:
  • Položením magnetu na vrch lepeného předmětu. Magnet bude přitahován gravitací.
  • Zafixováním pomocí svorky, skřipce, svěráku nebo lepicí pásky.
  • Umístěním dalšího magnetu nebo magnetického kovu na opačnou stranu. Ujistěte se, že magnet není tažen směrem pryč od spoje jinými magnety nebo kovovými předměty.
 • Řiďte se pokyny výrobce lepidla.  U lepidel se většinou neuvádějí instrukce pro lepení magnetů. Povrch většiny našich magnetů však tvoří nikl, proto se můžete řídit pokyny pro lepení kovů.

Magnety se samolepkou

Použít můžete také samolepicí magnety, například tyto:

Nebo se podívejte celou naši nabídku magnetů se samolepkou.

Samolepící magnetické fólie a pásky

Magnetické pásky a fólie jsou vyrobeny z ohebného materiálu, který s dá snadno stříhat nůžkami. Fólie a pásky jsou dostupné v různých tloušťkách. Čím jsou tlustší, tím větší magnetická síla na cm2. Samolepicí magnetické pásky/fólie lze použít místo magnetu s lepidlem.

Magnetické pásky/fólie se navzájem přitahují, a také jsou přitahovány k železu a dalším kovům. Celou nabídku samolepících pásek a fólií naleznete v kategoriích magnetické a kovové pásky a magnetické a kovové fólie.

Ostatní druhy magnetů

Feritové, SmCo a AlNiCo magnety můžete lepit lepidly UHU zmíněnými výše, ale můžete na ně bez obav použít i lepicí pistoli. U těchto magnetů dochází k trvalé ztrátě síly až při mnohem vyšších teplotách.

Podobné příspěvky