Neodymové magnety a bezpečnost
V tomto článku najdete přehled bezpečnostních rizik spojených s neodymovými magnety a pokyny, jak jim předejít.
Spolknutí
V případě spolknutí více magnetů hrozí jejich zachycení ve střevech a následně vážné zdravotní komplikace.
Magnety nejsou hračky, ujistěte se, že si s nimi děti nehrají.
Magnety jsou křehké
Neodymové magnety se přitahují velkou silou. Při srážce se mohou zlomit nebo roztříštit, manipulujte s nimi opatrně. Po srážce silných magnetů mohou ostré střepy odletět i několik metrů a poranit oči.
Při práci s většími magnety noste ochranné brýle a ujistěte se, že i ostatní osoby jsou chráněny nebo jsou dostatečně daleko. Návod na oddělování a spojování magnetů najdete na stránke jak oddělit silné magnety.
Pohmožděniny
Neodymové magnety mají velkou přitažlivou sílu. Při neopatrném zacházení mohou skřípnout kůži nebo prsty a způsobit modřiny a pohmožděniny. Velmi velké magnety mohou rozdrtit kosti.
Při manipulaci s velkými magnety používejte silné ochranné rukavice. Před manipulací s velkými magnety se podívejte na videonávod na této stránce.
Kardiostimulátor
Magnety dokážou ovlivnit chod kardiostimulátorů a implantovaných defibrilátorů.
Pokud jste nositelem těchto přístrojů, zachovejte od magnetů dostatečný odstup. Varujte nositele těchto přístrojů před přiblížením se k magnetům.
Více informací naleznete v článku magnety a kardiostimulátor.
Těžké předměty
Přílišné či nárazové přetížení nebo poškození magnetu může způsobit odtržení magnetu nebo magnetického háku od přitahovaného povrchu. Uvedená odtrhová síla platí za ideálních podmínek. Počítejte proto s velkou rezervou.
Padající předměty mohou způsobit vážné zranění. Nepoužívejte magnety na místech, kde by mohlo dojít při selhání magnetů ke zranění lidí.
Magnetické pole
Magnety produkují silné magnetické pole, které může poškodit TV, notebooky, některé druhy hodinek, sluchátka, reproduktory či další elektronická zařízení a způsobit vymazání dat na pevných discích, kazetách a platebních kartách.
Držte je proto v dostatečné vzdálenosti od těchto předmětů. Tabulku doporučených vzdáleností naleznete v článku magnety a elektronika.
Neodymové magnety nepřibližujte ani ke slabším typům magnetů (magnetické fólie a pásky, ferity, AlNiCo, SmCo). Jejich silné magnetické pole by mohlo slabší magnety odmagnetizovat.
Alergie na nikl
Většina našich magnetů obsahuje nikl. Někteří lidé mohou na nikl alergicky reagovat. Dlouhodobý kontakt s poniklovanými magnety může vyvolat alergii.
Vyhněte se dlouhodobému kontaktu poniklovaných magnetů s pokožkou.
Pokud již máte alergii na nikl, vyhněte se jakémukoliv kontaktu s magnety.
Posílání poštou
Magnetické pole kolem balíku může poškodit okolní balíky nebo poštovní třídicí přístroje.
Pro přepravu použijte krabici vystlanou zevnitř ze všech stran, abyste dosáhli bezpečné vzdálenost mezi magnety a povrchem balíku. Magnety uspořádejte v balíku tak, aby se jejich magnetická pole navzájem vyrušila.
U velmi silných magnetů můžete magnetické pole odstínit pomocí ocelových plechů.
Přeprava letadlem
Magnetické pole nesprávně zabalených magnetů může ovlivnit navigační přístroje v letadlech.
Když přepravujete magnety letadlem nebo je posíláte do zahraničí, ujistěte se, že balení splňuje všechny bezpečnostní normy.
Oxidace
Neodymové magnety bez ochranného povrchu oxidují a po čase zeslábnou. Proto jsou všechny naše magnety chráněny povrchovou úpravou. Zabraňte poškození povrchové úpravy.
Nejčastější povrchová úprava nikl-měď-nikl není odolná vůči vlhkosti a není vhodná pro použití v exteriéru. Pro použití v exteriéru je vhodnější povrch guma, plast nebo epoxidová pryskyřice.
Více o výhodách a nevýhodách různé povrchové úpravy se dočtete v článku Jakou povrchovou úpravu zvolit?
Teplotní odolnost
Běžné neodymové magnety ztrácejí část své síly při teplotách nad 80 °C. Pokud potřebujete magnety s větší tepelnou odolností, využijte formulář na stránce magnety na míru.
Mechanické opracování
Neodymové magnety jsou křehké, citlivé na vysokou teplotu a snadno oxidují.
Při vrtání nebo řezání nevhodnými nástroji můžete magnet zlomit.
Magnet s poškozenou povrchovou úpravou začne oxidovat a po čase ztratí sílu.
Vyhněte se mechanickému zpracování magnetů – dokážeme splnit i speciální požadavky na jejich tvar. Více informací na stránke výroba magnetů na míru.