Neodymové magnety

Kromě obrovské síly mají neodymové magnety tyto výhody:

  • Neztrácejí sílu. Za 10 let se sníží jejich síla pouze o 1 %.
  • Jsou odolné vůči demagnetizaci vnějším magnetickým polem.
  • Díky lesklé povrchové úpravě mají estetický vzhled.

 Nevýhody neodymových magnetů:

  • Při srážce se mohou zlomit. Pokud budou magnety vystaveny nárazům, doporučujeme použít magnety v ochranném pouzdře. Ocelové pouzdro chrání magnet před nárazy a zároveň zvyšuje jeho celkovou sílu.
  • Ztrácejí sílu při vysokých teplotách. U většiny neodymových magnetů dochází k trvalé ztrátě síly při zahřátí nad 80 °C. V nabídce však máme i speciální magnety s vysokou teplotní odolností až do 240 °C.
  • Rezaví ve vlhkém prostředí. Pro použití v exteriéru doporučujeme použít  voděodolné magnety.

Neodymové magnety jsou vyrobeny z materiálu NdFeB – směsi neodymu, železa a bóru. Je to nejsilnější magnetický materiál, který známe. Sloučenina NdFeB chemicky reaguje s kyslíkem ve vzduchu, což může způsobit postupnou ztrátu magnetické síly. Aby nedocházelo k oxidaci, většina našich neodymových magnetů má na povrchu tři ochranné vrstvy: nikl, měď a znovu nikl. V některých případech používáme pro povrchovou úpravu i zinek, zlato, epoxidovou pryskyřici nebo gumu.

Veľké neodýmové magnety (5 cm a viac) dokážu byť nebezpečné. Ich obrovská magnetická sila môže pri neopatrnej Velké neodymové magnety (5 cm a více) dokážou být nebezpečné. Jejich obrovská magnetická síla může při neopatrné manipulaci způsobit silné štípnutí prstů nebo pohmožděniny. Pro naše zákazníky jsme připravili návod na manipulaci se silnými magnety.

Neodymové magnety – časté otázky

U každého magnetu je uvedena síla potřebná na odtržení magnetu od hrubého ocelového povrchu při následujících ideálních podmínkách:

  • Povrch je z čisté oceli a je alespoň 3-10 mm tlustý (přesná tloušťka záleží na velikosti magnetu).
  • Kovový povrch je hladký.
  • Magnet se dotýká povrchu celou plochou.
  • Magnet je tažen kolmo k povrchu (směrem od povrchu).

Při těchto ideálních podmínkách unese magnet se silou 1 kg předmět s hmotností 1 kg. V praxi však není skoro nikdy nejsou ideálních podmínek dosaženo a magnet unese pouze zlomek této hmotnosti.

Magnetická síla se výrazně snižuje, pokud je magnet tažen v jiném směru než kolmo na povrch, povrch je nerovný nebo příliš tenký, magnet se nedotýká předmětu celou plochou, předmět není z čisté oceli nebo je na něm vrstva barvy.

Potřebná síla magnetu velmi záleží na konkrétním použití. Našim zákazníkům proto doporučujeme:

  1. Objednat si vzorky více magnetů a v praxi je vyzkoušet.
  2. Počítat s rezervou a pro jistotu použít silnější magnet.
  3. Snažit se minimalizovat faktory snižující sílu.

Sílu vyjádřenou v newtonech vypočítáte vynásobením uváděné síly gravitační konstantou = 9.8 N / kg.

Více informací v článku: Co znamená síla magnetu v kg?

Existuje několik typů materiálu NdFeB, ze kterého jsou neodymové magnety vyrobeny. Tyto materiály se označují písmenem N, za kterým následují dvě číslice, například N42 nebo N50. Písmeno N znamená, že jde o neodymový magnet. Dvoumístné číslo vyjadřuje, jak silně je materiál zmagnetizovaný (maximální energetický produkt v MGOe). Čím větší je číslo za písmenem N, tím silnější je magnet. Například permanentní magnet z materiálu N52 je o 20 % silnější než magnet stejných rozměrů z materiálu N40. Nejsilnější je materiál N55.

Za číslem se někdy uvádí ještě přípona z jednoho nebo dvou písmen (například N42H nebo N35UH), která vyjadřuje zvýšenou teplotní odolnost magnetu. Neodymové magnety bez přípony začínají trvale ztrácet sílu při teplotě přibližně 80 °C. Materiály s příponou M, H, SH, UH, EH, AH mají teplotní odolnost od 100, 120, 150, 180, 200 a 240 °C. Tato čísla jsou však jen přibližná, protože teplotní odolnost záleží na tvaru magnetu a jeho prostředí: více informací o teplotní odolnosti.

Mechanické opracování neodymových magnetů nedoporučujeme z těchto důvodů:

  • Materiál NdFeB je mimořádně tvrdý a nedá se opracovávat běžnými nástroji.
  • Při mechanickém opracování v důsledku tření vzniká vysoká teplota. Při zahřátí nad 80 °C většina neodymových magnetů navždy ztratí část své síly. 
  • Při narušení povrchové úpravy magnetu dojde k odhalení materiálu NdFeB. Tato sloučenina při kontaktu se vzduchem oxiduje a magnet začne postupně ztrácet svou sílu.

Na prodej máme magnety různých tvarů a velikostí. Zkuste se podívat na hlavní stránku se seznamem kategorií. Pokud v naší nabídce nenajdete vhodný magnet, nabízíme také výrobu magnetů na míru.

Na lepení magnetů dopoNa lepení magnetů doporučujeme lepidlo UHU Max Repair nebo UHU plus endfest 300. Před lepením doporučujeme magnet očistit od mastnoty a zdrsnit jeho povrch jemným brusným papírem. Nepoužívejte tavící pistole, neboť v důsledku vysoké teploty může magnet přijde o část své síly.

Prodáváme také magnety se samolepkou nebo magnetické lepicí pásky a fólie.